« Zpět na přehled řečníků

Chceme vám představit lidi, plné zkušeností a schopné vás inspirovat. Vybrali jsme profesionály s bohatými zkušenostmi z praxe a ne méně zkušené odborníky na daná témata do panelových diskusí. To, o čem možná sníte, je nejenom možné ale řada lidí už to ve svých firmách zažívá.

Jiří Jabůrek

Zdravice

Rozhovor

Jiří Jabůrek - Barum Continental

Narodil se do rodiny úzce spjaté s firmou Baťa, když Jirkův dědeček byl od roku 1915 blízký spolupracovník Tomáše Bati, otec pak členem a předsedou klubu Absolventů Baťovy školy práce. Od roku 1968 pracoval v otrokovické pneumatikárně a mezi lety 1990 a 2012 působil ve vedení firmy Barum Continental Otrokovice jako ředitel kvality, od roku 1993 do 2000 jako ředitel výroby. V těchto funkcích bylo jeho úkolem změnit podnik na firmu „světové úrovně“, což se podařilo zejména díky realizaci některých myšlenek sociální trojčlennosti. Přeměna podniku spočívala například ve změně podnikové kultury, zavedení týmové práce, nového mzdového systému týmového odměňování a řady dalších věcí, které dávají spolupracovníkům přiměřené vyvažování osobní svobody a osobní zodpovědnosti, kreativity a disciplíny. Úspěšné metody pak mezi léty 2000 a 2007 jezdil učit do sesterských podniků koncernu v jiných zemích: Malajsie, Mexiko, Rumunsko, Rusko, Vietnam a Čína. Do roku 2012 pak působil jako asistent generálního ředitele v Otrokovicích se zodpovědností za systémy zlepšování a strategické projekty. Dneska je Barum Continental se svými dceřinnými závody největší pneumatikárnou na světě s nejnáročnějšími výrobky, má přes 4500 zaměstnanců, stabilní zisk kolem 9 miliard ročně a patří k podnikům s nejvyššími dělnickými platy v České republice. V současnosti je Jiří Jabůrek dále činný jako odborný lektor a kouč, jako otec šesti dětí a dědeček osmi vnoučat.

PROČ JSME HO POZVALI

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Když Jiří Jabůrek v roce 1990 nastupoval do výrobního závodu Barum Otrokovice, rozhodnul se, že se ve svých manažerských pozicích uplatní načerpané znalosti o sociální trojčlennosti. Hledání konkrétních podob aplikace sociální trojčlennosti mu během více než 20 let praxe daly za pravdu a pomohly tak českou pobočku Barum Continental Otrokovice vynést na špičku nadnárodního koncernu a mezi světové pneumatikárny. Jak hledat vlastní řešení problémů i v provozu velkých podniků? Na to se zeptáme Jiřího Jabůrka.